GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Karott med lock 14132075
*
nr 1413 2075
Hertha Bengtson
(1917-1993), Sverige
Karott med lock, Koka Blå, Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Höjd: 14cm
Hertha Bengtson, född 1917 i Blekinge, död 1993, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop:
300 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 augusti 2021
kl 19:38:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/8 19:08:17
1
100 kr
23/8 11:58:41
2
Vinnande bud
- Tema
23 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Hertha Bengtson
Hertha Bengtson, född 1917 i Blekinge, död 1993, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Hertha Bengtson
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson karott med lock keramik koka blå porslin rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:17
-
5047 FÃ¥gelholk
Mosaik. Höjd: 44cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:00
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:00
-
5035 Terrin
Villeroy & boch. Höjd: 23cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:31
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42
*
Hertha Bengtson
Hertha Bengtson, född 1917 i Blekinge, död 1993, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Retro
Läs mer om Hertha Bengtson
nr 1413 2075
Hertha Bengtson
(1917-1993), Sverige
Karott med lock, Koka Blå, Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Höjd: 14cm
Hertha Bengtson, född 1917 i Blekinge, död 1993, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 augusti 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/8 19:08:17 | 1 | 100 kr |
23/8 11:58:41 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
23 aug
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm KÃ¥ge ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Hertha Bengtson
Hertha Bengtson, född 1917 i Blekinge, död 1993, svensk keramiker och glaskonstnär.Läs mer om Hertha Bengtson
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson karott med lock keramik koka blå porslin rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5083 Assietter
8st. Diameter: 20cm, Nittsjö.
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:17 -
5047 FÃ¥gelholk
Mosaik. Höjd: 44cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:06 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:00
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:00 -
5035 Terrin
Villeroy & boch. Höjd: 23cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:31 -
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42